Google øker antall annonser i toppen
Google tester nå å øke antallet topp-annonser fra tre til fire. Dette betyr at AdWords-resultatet dytter det organiske resultatet ytterligere ned en posisjon.
Her ser vi hvordan denne testen ble trigget, forrige uke, på søket «kredittkort» på Google i Norge.
Uten å ha gjennomført en analyse, antar vi at dette innebærer at AdWords får en større andel av totalt antall klikk, som igjen fører til at organisk søk får en lavere andel.
Vi har ikke fått opp testen med fire annonser i toppen av søkeresultatet når vi gjør nye søk, så det ser ut til å være en svært begrenset test. Det har kommet rapporter på at lignende tester kjøres i USA og Tyskland. Som alltid når det gjelder slike tester gjenstår det å se om det rulles ut til alle og blir en permanent løsning.
Hva betyr dette, potensielt, for din strategi på søk i 2016 og hvordan du balanserer innsatsen mellom betalt- og organisk søk?